23 Aralık 2014 Salı

Cam Şenliğinden

21 Aralık Pazar günü Beykoz Öğümce köyünde yapılan Cam Şenliğine katılmak için düştük yola. Yağmurlu bir gündü. Biz yol boyunca acaba açık alanda mı yapılıyordur diye epey kafa yorduktan sonra telefon edip sorduk, kapalı alanda dediler. Açıkta olsa o kadar yolu gitmişiz, görmeden dönemezdik. Şenliği Cam Ocağı Vakfı düzenledi. Biz ilk defa katıldık. Şenliğe ilgi oldukça yüksekti.


 
Camın tarihi milattan önce 12000 - 4000 yıllarına  dayanır. İlk cam kullanımı Mısır'da ve Mezopotamya'da görülüyor. Üfleme tekniğiyle yapılan camlara milattan önce 300 yıllarında rastlanıyor.
 
Burada bir balık yapımını izliyoruz.
 
 
Camın ana maddesi kumdur. Kum, soda ve kireç fırınlarda 15000 derecede ısıtılarak eritilir. Pipo denen demir çubuklar fırında erimiş cama daldırılır. Cam potadan alınır, pipo döndürülerek cama şekil verilir.
 
Burada çeşitli renklerde çiçekler yapılıyor.
 
 
Cam bir vazo yapımını izliyoruz. Bir taraftanda vazo çiçeklerle süsleniyor. Fırından alınan camı makasla kesiyorlar ve çok hoş güller yapıyorlar.
 
Şimdi gelelim Demir 'in etkinliklerine. Demirilk olarak üfleme tekniği ile bir kalp yaptı. Önce yapmak istediği renk ya da renklere karar verdi. Kırmızı, beyaz, sarı ve mavi tüm renkleri kullanmak istedi.
 
 
Ustanın yönergelerini dikkatle takip etti.
 
 
Cam eriyik, piponun ucunda fırında.
 
 
Ustamız pipoyu potadan ayırıyor ve Demir ile birlikte şekillendiriyorlar.
 Camdan kalbimiz şekillendi. Sizinle ürünleri daha sonra paylaşacağım. Fırınlama işlemlerinden sonra eve gönderiyorlar.
Buradan füzyon çalışmasına geçtik. Demir  renkli cam parçalarını  kare şeklinde beyaz bir cam üzerine yerleştirerek uzayla ilgili bir kompozisyon oluşturdu. Bu çalışmayı biz de merakla bekliyoruz. Füzyon tekniği ile yapılan bu çalışma da eve gönderilecek.
 
 
 Gördüğünüz gibi gözlükler takıldı. Demir cam boncuk yapımını tecrübe ediyor.

 
 Ustamızın yardımıyla ve anlatımıyla siyah ve yeşil renkleri kullanarak bir boncuk yapıyor.

 
Oldukça zevkli bir çalışma. Çocuklar tekrar tekrar yapmak istiyorlar. Ama çok sıra var çok...
 

21 Aralık günümüzü böylesine renklendirdikleri, cam işleme sanatını çocuklara tanıttıkları ve sevdirdikleri için Cam Ocağı Vakfına binlerce teşekkür.
Hemen Şenlikten sorumlu olanlara sorduk. Bir daha ne zaman diye. Mayıstaymış. Şiddetle tavsiye edilir...